Volám sa Andrea a navrhujem a šijem pre Vás jedinečné, vysnívané šperky.


   Som šperkárkou a dizajnérkou, ktorá vytvára vysnívané šperky...

Korálky a ozdoby vyrobené z korálok sa vyskytovali už pred viac ako päťdesiatimi tisícami rokov a vyrábali sa takmer vo všetkých kultúrach. Vtedy slúžili predovšetkým ako symbol moci a bohatstva, ale aj ako forma komunikácie a zároveň sa im pripisovala magická a ochranná moc.


   Je to asi také návrhárske klišé, ale od malička som všetko prerábala a vyrábala podľa vlastného vkusu, ako každé dievča aj ja rada som sa hrabala v maminej šperkovnici...

 Vyrastala som v malom mestečku na východe Slovenska, neďaleko Košíc.

Svoje nadanie a zručnosť som zdedila po rodičoch a po babke, ktorá bola šikovnou krajčírkou a vášnivou háčkárkou. V tom čase neboli toľké ohromné možnosti ako dnes, a mamina nám oblečenie zväčša šila a štrikovala sama, a otec maľoval obrazy. V takomto kreatívnom prostredí nebolo ťažké podľahnúť a nájsť cestu k sebarealizácií.

Už na základnej škole som všetko prerábala a dotvorila podľa vlastného vkusu, vyšívala, štrikovala, háčkovala a prešívala svoje oblečenia. Koncom 90-tych rokoch v letnom tábore oboznámila som sa s technikou tkania korálkami, a vtedy som sa zaľúbila do korálkovania. Postupne ako samouk som sa naučila rôzne základné techniky, okrem korálkového tkania aj mozaikovú techniku tkania, korálkové drôtikovanie a vyrábať jednoduché šité náhrdelníky. Už ako 13 ročné dievčatko som vyrábala známim rôzne korálkové náhrdelníky a doplnky, a rôzne tradičné korálkové golieriky. V tom čase som mala veľmi obmedzené možnosti, rôzne časopisy so vzormy a české sklenené korálky som vedela zohnať jedine v Maďarsku. Krátku chvíľu som tancovala ja vo folklórnom súbore, ktoré taktiež zapôsobilo na cele vnímanie tohto tradičného remesla. Popri štúdiu na gymnázií som nevedela len tak nečinne sedieť a musela som stále niečo tvoriť. Štrikovať originálne kúsky, vyšívať, a šiť. Skúšala som stále niečo nové a nové, a samozrejme vyrábala som pre seba kúsky ktoré v tom čase neboli veľmi obvyklé.

Tvorivé vyčíňanie však na dlhšiu dobu utíchlo keď som ukončila gymnázium a začala študovať na vysokej škole. Vyštudovala som odbor histórie na filozofickej fakulte. Moja životná cesta viedla cez mnohé údolia, po rôznych cestách.

Až sa to raz stalo...v máji 2011 jednu nedeľu som natrafila na remeselnom jarmoku korálkový prívesok, v strede prívesku bol okrúhly trblietavý kameň (taký jednoduchý okrúhli), bol obšívaný pre mňa zatiaľ nevýdanými najdokonalejšími korálkami. Bol úplne fantastický, dovtedy som nič takého nevidela...nedokázala som v sebe potlačiť tvorivého ducha a hľadala - čo to je, veď takéto korálky som doposiaľ nevidela - hľadala som kde by som mohla zohnať podobný materiál. Vďaka internetu natrafila som na korálky a krištáliky, aké pred pätnástimi rokmi ešte u nás neboli na trhu dostupné a opäť som zatúžila venovať sa výrobe šperkov. Tu musím poznamenať, že ten prívesok ktorý ma inšpiroval k opätovnému korálkovaniu, som nikdy nevyrobila :D

Dnes už navrhujem a vymýšľam nové kombinácie rôznych techník a takto vytváram originálne šperky podľa vlastného vkusu. Moje šperky našli svoje majiteľky aj v zahraničí, vytvorila som rôzne svadobné náušnice a sety ktoré sa dostali do Fínska, do Švajčiarska, na Maldívy, mám hrdú nositeľku aj v Rumunsku, v Nemecku, v Maďarsku, v Čechách a aj v Kanade.
Mám za sebou rôzne spolupráce s modelkami, fotografmi a infuelcermi. Úzko spolupracujem s profesionálnou vizážistkou, spolupracovala som aj s módnou značkou Dyona, ktorá navrhuje a šije nádherné svadobné a spoločenské šaty. Mám vlastný eshop a moje šperky nájdete aj v štýlovom boutique hotely City Residence v starom meste.

Myslím, že o vlastnej značke som snívala už na začiatku, keď som videla, že o moje šperky je záujem. Ale odvahu premeniť sen na skutočnosť, som nabrala až časom. Všetky šperky sú navrhnuté aj vyrobené na Slovensku výhradne ručne. Som dizajnér a zároveň aj výrobca, čiže celá tvorba prechádza mojimi rukami, od návrhu, samotnú výrobu a nakoniec to všetko stvárnim v produktovej fotografii. Inšpiráciou pre mňa je okolitý svet, historické kúsky šperkov, rôzne starodávne svadobné portréty, a samozrejme aj novodobé módne kúsky.

Zostať v kontakte